Our Staff

Senior LEADERSHIP

Principal Mr J Kendal, BA Education (Major in Professional Education)
Deputy Principal Mr M K Heath MEd, BA(Hons), PCGE (New school planning manager)
Deputy Principal Mrs N Peterson, MEd, BA(Tech), PGDipEdLD, PGST
Assistant Principal (Acting) Mr Jarrod Dunn, BPE, DipST
Assistant Principal (Acting)
Mr Josh Harrison, BEd, DipTchg                            
Assistant Principal (Acting)
Mrs Nicki Attridge              
Assistant Principal (Acting) Mrs Deborah Cave-Higgins            

 

Heads Of Faculty

Arts Mrs Ngaire Searle, MEd, BA, AdvDipJourn, DipTchg, GDipEdTech
Careers and Transition (Acting), Careers Advisor Mrs Gail Fletcher
Language & Languages 
Mrs Julie McLeod                        
Mathematics (Acting) Mr Rob Thornley
Physical Education and Health (Acting) Mr Chris McMurtrie
Sciences Dr Eliot Attridge, PhD, BSc(Hons), PGCE, CBiol, FRSB
Social Sciences (Co-HOF) Mr Christopher Grage, MEdPrac, BSc (Hons), PCGE
Social Sciences (Co-HOF) Mr Matthew Clark, BA(Hons), DipTchg
Technology Mrs Jacqui Tyrrell

 

Deans

Awatere Mrs Adrienne Kircher, BTchgLg, NDBE, DipICTEd, Dip Tchg
Opaoa Mr Jared Bell, BRM, DipTchgLg
Waihopai Mr Philip Kotze, BEd, DipELM
Wairau  Mrs Rachel Quigley, BA(Hons), DipTchg, RSA Cert TEFLA

  

SPECIAL RESPONSIBILITIES

Alternative Education - Pedagogical Leader Mrs Tracey Moanaroa
Assistant Head of Faculty Languages Mr Alex van der Velden
Assistant Head of Faculty Mathematics (Senior) - Acting Ms Marta Barham
Assistant Head of Faculty Mathematics (Junior) - Acting Mrs Lara Bowater
Assistant Head of Faculty PE and Health, Teacher in Charge of Sports (Acting) Mr Hamish McKerrow
Assistant Head of Faculty Science - Acting Miss Rosanne Homewood
Assistant Head of Faculty Technology Mr Mark Rainbird
EOTC and HR Support Staff Mr Matt Clark
Head of Department Music Mrs Barbara Song
High Needs Teacher Mr Shaun Freeman
High Needs Teacher Mrs Marne van der Ryst
NZQA Liaison - Principal's Nominee, Te Kura Coordinator Ms Adrienne Kircher
SENCO Mrs Jennifer Campbell
SCT, HOD Visual Arts and BOT Member Mrs Deborah Cave-Higgins
Timetable and Data Manager Mr James Bowater

 

TEACHING STAFF

Arts
Maisie Blackwood
Deborah Cave-Higgins
Mrs Rachael Climo, GradDipTch&Lrn
Kelly MacKenzie
Mr Con O'Brien
Barbara Song
Mrs Ngaire Searle, MEd, BA, AdvDipJourn, DipTchg, GDipEdTech
Courtney Stove
Mr Chris Valli, BEd
Careers and Transition
Mr Jared Bell
Gail Fletcher
Mrs Adrienne Kircher, BTchgLg, NDBE, DipICTEd, Dip Tchg
Mr David Tinker
Guidance
Julie Bousquet
Mr Jonathan Loan
Language and Languages
Mr Ben Christian, BA, GradDipTchg&Lng
Mrs Rachael Climo, GradDipTch&Lrn
Mr Michael Heath
Jacqueline Kareko
Mr Peter Kehayioff, BBS, BEd
Mr Warren Love, BA, DipTchg
Mr Hayden Mahoney
Helen McIntosh
Julie McLeod
Mr Patrick Mulcahy
Mrs Tracey Moanaroa, BTchgLn
Mrs Jenny Olliver, BA, DipTchg
Ms Rachel Quigley, BA(Hons), DipTchg, CertTEFLa
Mr Alex Van der Velden, BA(Hons), DipTchg
Learning Support
Jen Campbell
Mr Sean Freeman
Marne Ven der Ryst
Mrs Tracey Moanaroa
Caro Vinnicombe
Jan Worrall
Mathematics
Mrs Marta Barham
Mr James Bowater, BSc, GDipTchg, TCT, ATCT
Mrs Lara Bowater
Mr Richard Hill
Mr Simon Hurley
Mr Philip Kotze, BEd, DipELM
Mr Warren Love, BA, DipTchg
Mr Paul Molyneux
Mr Mark Rainbird, NZCB, DipTchg  
Physical Education
Mr Ma'ara Avé, B.Com, BPhyEd, DipTchg
Mr Jarrod Dunn
Mr Ben Filipo, BSE,  DipTchg
Natasha Ford
Mr Josh Harrison
Mr Hugh Mackwell
Mr Hamish McKerrow
Mr Christopher McMurtrie
Mr Paul Molyneux
Science
Mr Mark Anderson
Dr Eliot Attridge, PhD, BSc(Hons), PGCE, CBiol, FRSB
Nicki Attridge
Priya Chandra
Rosanne Homewood
Rebecca Kane
Mr Hugh Mackwell
Mr Graham Smith
Mr David Tinker  
Natasha Radich
Sally Withers
Gary Ytsma
Social Science
Mr Matthew Clark, BA(Hons), DipTchg
Mr Christopher Grage, MEdPrac, BSc (Hons), PCGE
Mr Hayden Mahoney
Mr Peter Olliver, JP, BA, DipTchg
Mr Ryan Peters, BBus, DipTchg
Jenny Thomas
Mr Chris Valli, BEd
Technology
Maisie Blackwood
Carolyn Brown
Mr Ross Erikson, DipPE, DipTchg
Mr Rod McCloy, TTC, DipAdvEd, DipRecSport
Nicole Peterson
Mr Mark Rainbird, NZCB, DipTchg  
Natasha Radich
Mr Corey Townsend
Jacqui Tyrrell
Mr Chris Valli, BEd
Mr Graeme Crimp

Piritahi - Community of Learning (CoL)

Across Schools Leaders 
Mr Peter Kehayioff
Within School Leaders
Junior School Academic & Pastoral Mr David Tinker
Māori Student Achievement & Engagement Mr Ben Christian
Pasifika Student Achievement & Engagement Mrs Rachael Climo
Schoolwide Numeracy Achievement Mr Robert Thornley
Senior School Academic and Pastoral Mrs Nicki Attridge
Staff & Student Wellbeing  Mr Ryan Peters

Learning Support Staff

SENCO Mrs Jennifer Campbell
Inclusion Centre Facilitator Ms Amber Win
Inclusion Centre Facilitator Mrs Rachel Boyce
ORS Teacher Mr Shaun Freeman
ORS Teacher Mrs Marne Van der Ryst
Learning Assistants Mrs Gail Bradley, Mr Matthew May-Briggs, Mrs Rachel Boyce, Mrs Anita McCaffrey, Mrs Joanne Rengasamy, Ms Amberjane Win, Mrs Rosimeire Cookson, Mr Malcolm McBride, Mr Vita Vaka

 

SUPPORT STAFF

Assistant Sport Coordinator Mrs Fleur Hebberd
Attendance and Deanery Support Mrs Vicki Dight
Careers Office Manager Mrs Claire Matthews
Caretaker Mr Graeme Crimp
Correspondence School Liaison Mrs Adrienne Kircher
Cultural Coordinator Mrs Samantha Baxter
Day Relief Coordinator and Payroll Support Ms Fiona Mark
ELLINZ Tutor Mrs Rosimeire Cookson
Exam Centre Manager Mrs Aileen Ambler
Finance Manager Mr Bruce Young, BCom, CA
Finance Administrator Mrs Liz Webb
Front Office Manager Mrs Kaye Dickson
Gateway Liaison Officer Mr Peter Baker
Groundsman Mr Gary Smart and Matthew Marfell
International Students Ms Fiona Mark
Kaiawhenua Whaea Helen Joseph
Library and Learning Resources Coordinator Mrs Carey Coleman
NZQA Liaison ('Principal's Nominee') Ms Adrienne Kircher
Old Boys' and Archives Mr Peter Olliver
Payroll and Finance Administrator Mrs Colleen Haigh
Principal's PA Ms Jill Pickering
Privacy Officer Mrs Vicki Dight
School Council Mr Josh Harrison
Specialist Classroom Teacher Mrs Deborah Cave-Higgins
Sports Coordinator Mrs Bridget Gane
Staffroom Support Mrs Joan Gravatt
Technician (Food Tech) Mrs Tracey Van der Velden
Technician (Sci and LAL) Mrs Diane Cooper
Technician (Workshops) Mr Martyn Smith